Скандальний Вертеп

Сучасний вертеп

Сучасний вертеп

З самого початку Адвента – Різдвіяного сезону на Заході – з’явився у продажу так-званий “Сучасний вертеп”. У центрі події традиційно малюк-Христос (в’язана руками шапоча – єдина і цілком прийнятна ознака сучасності). На цьому традиційність завершується.

Навколо Богомладенця культурні норми та аномалії сучасного життя. Витягнувши на довжину руки айфон, сучасний Йосип робить селфі. Сучасна Марія, одягнута у светер, що падає з одного плеча, тримає паперову чашку кави, робить знак миру двома пальцями і, типове для селфі, гусяче обличчя. Вертеп покритий сонячними панелями, щоби завадити процесу глобального потепління. Одягнуті хіпстерами волхви пересуваються на сегвеях і приносять подарунки в типових упаковках Амазону (найбільший інтернет-магазин США). Пастух, замість поклонитися Христу, знімає картину на телефон і викладає в соціальні мережі. Стовідсотково-органічна корова їсть з ясел, що запевняють у вегетаріанському складі їжі. Вівця, замість давати шерсть, сама одягнута у різдвяний светер.

“Сучасний вертеп” став далеко не першою спробою людства уявити як би виглядало Різдво Христове, якби воно відбулося з нашими сучасниками, в суспільстві з усіма технічними здобутками і культурними особливостями двадцять першого століття. Не можу сказати, що експеримент сподобався мені особисто. Але навряд чи масштаб події дорівнює обсягу критики.

Різні народи і культури протягом усієї історії християнства, будуючи святкові вертепи, приміряли Різдво на себе. Незалежно від того, включає це дійство живих людей, чи іграшки: воно відкриває не лише таїну Різдва Божого, але і культурні особистості, традиції та відтінки сприйняття вічної події саме цими людьми в цю конкретну мить історисного часу.

Цілком не здивуюся якщо в українському вертепі Донбасу, Христос, замість печери, народиться в бліндажі і буде покладений у порожній ящик з-під снарядів, замість ясел. Якщо Марія та Йосиф будуть одягнуті у камуфляж з автоматами напоготові. Якщо замість традиційних тварин там будуть собака та кіт. Замість пастухів – вартові, що пильнуючи передову від ворожих ДРГ, побачили знамення на небі; а замість волхвів – волонтери, одним з яких обов’язково буде жінка. Можливо, замість солдат Ірода, які нещадно вирізають малюків, будуть гради, міномети, САУ і розбомблені ними дитячі садочки та школи.

Думаю і такий вертеп цілком має право на життя, бо Христос приходить в тому числі й на передову. Можливо туди Він приходить навіть частіше ніж у багаті, ситі й задоволені міста.

Зрештою, щоби не зобразив художник, він малює самого себе. Різдвяної ночі наші душі стають вертепом де народжується Христос. Ми носимо Його в своїх серцях, як Марія у своєму лоні. Разом із Йосипом смиренно й терпеливо служимо Богомладенцю, з пастухами спішимо поклонитися Йому, разом з ангелами співаємо Народженому хвалебних пісень і з волхвами приносимо Богомладенцю свої дари. Тому, не варто жалітися на вертеп, варто змінитися самому.

Для контрасту, кілька прикладів як бачать Різдвяний вертеп у різних куточках світу:

Україна, Батурин

Україна, Батурин

Росія

Росія

Італія, Флоренція

Італія, Флоренція

Ватикан

Ватикан

Аргентина

Аргентина

Гана

Гана

Індіанці, штат Аризона, США

Індіанці, штат Аризона, США

Індія

Індія

Кенія

Кенія

Киргизстан

Киргизстан

Китай

Китай

Корея

Корея

Лаос

Лаос

Монголія

Монголія

Нігерія

Нігерія

Нікарагуа

Нікарагуа

Північні народи

Північні народи

Тайвань

Тайвань

Тайланд

Тайланд

Уганда

Уганда

Ямайка

Ямайка

Японія

Японія