Неділя 9-та після П’ятидесятниці. Ходіння по воді. Мф. 14:22-34

Щоби стежити за оновленнями follow me on facebook

Мф. 14:22-34

22 І зараз же звелів Ісус учням Своїм сісти в човен і пливти раніше за Нього на той бік, поки Він відпустить людей. 23 І, відпустивши народ, Він зійшов на гору помолитися на самоті; і ввечері залишився там один. 24 А човен був уже на середині моря, і било його хвилями, бо вітер був супротивний. 25 У четверту ж сторожу ночі пішов Ісус до них, ідучи по морю. 26 І учні,побачивши, що Він іде по морю, стривожились і говорили: це привид. І зі страху закричали. 27 Але Ісус зараз же заговорив до них і сказав: заспокойтесь! Це Я, не бійтеся. 28 Петро сказав Йому у відповідь: Господи! Якщо це Ти, звели мені прийти до Тебе по воді. 29 Він же сказав: прийди. І,вийшовши з човна, Петро пішов по воді, щоб підійти до Ісуса. 30 Побачивши ж сильний вітер, злякався і, коли почав тонути, закричав: Господи, спаси мене! 31 Ісус зараз же простяг руку, підтримав його і говорить йому: маловіре! Чого ти засумнівався? 32 І, як увійшли вони в човен, вітер стих.33 Ті, що були в човні, підійшли, вклонилися Йому і сказали: воістину Ти Син Божий.

 34 Переправившись, вони прибули в землю Генісаретську. 35 Жителі того міста, впізнавши Його,дали знати по всій тій околиці, і принесли до Нього всіх недужих 36 і благали Його, щоб тільки доторкнутися до краю одежі Його; і ті, що доторкалися, зцілялися.  

***

Тихе Галилейське море

Тихе Галилейське море

Для сучасників Христа море було більше ніж місцем рибалки. Воно містило сили зла і хаоса, що були подолані силою Божою.
“Бог же, Цар наш, раніше віків учинив спасіння посеред землі. Ти розділив силою Твоєю море, Ти знищив голови зміїв у воді. Ти розбив голову дракона, дав його на поживу людям” (Пс.74:12-14).

В іншому псалмі читаємо “ Господи, Боже Сил! Хто подібний до Тебе?! Всесильний Ти, Господи, і правда Твоя навкруги Тебе. Ти володарюєш над силою моря і втихомирюєш розбурхані хвилі його” (Пс. 88:9-10).
Іов говорить про Бога як володаря всього творіння: неба, землі та моря. Зокрема, “Він один розпростирає небеса і ходить по висотах моря” (Іов 9:8).
В іншому місці “ Силою Своєю хвилює море і розумом Своїм уражає його гордощі” (Іов 26:12). 
Підкорюючи морську стихію Ісус Христос продемонстрував Божественну силу, що підкорює море.

***

Фреска з Дура-Європос до 240р.

Фреска з Дура-Європос
до 240р.

У термінології храмової архітектури місце, в якому ми стоїмо, називається “неф”. Це слово походить від латинського “navis”, що значає “корабель”. Тобто, ми з вами також на кораблі, призначення якого не у тому, щоби вічно стояти коло берега, а, вийшовши у відкрите море, дістатися до порту призначення…

Спаситель з апостолами неодноразово перетинали Галілейське море, щоби прибути до язичників, і всі ці подорожі супроводжував шторм і несприятливі погодні умови. Сьогодні Церква також не стоїть коло затишного причалу. Християн можна побачити в епіцентрі будь-якої світової кризи. В Європі, Африці, на Далекому і Близькому Сході християни допомагають біженцям, голодним, знедоленим та сиротам…

Stoffregen, Brian. “WHY DID THE DISCIPLES CROSS THE LAKE?” CrossMarks Christian Resources. Web. 26 Jan. 2015.

***

Pent 9-3 Saint_Pierre_tentant_de_marcher_sur_les_eaux_by_François_BoucherГрупа вчених, що досліджують поведінку тварин, провела цікавий експеримент. Вони вкинули щурів до баку з водою. Поверхня бака не давала можливостi вибратися або перепочити. В середньому, щурі протрималися 17  хвилин до того, як потонули.

Вчені повторили експеримент, але цього разу щурів врятували за мить до смерті. Їх висушили, нагодували та дали відпочити кілька днів. Потім експеримент провели знову. Цього разу середній час боротьби за життя зріс із 17 хвилин до 36 годин. Вчені пояснили цей феномен тим, що у щурів з’явилася НАДІЯ. Вони вірили, що їх  знову врятують, оскільки вже мали подібний досвід.

Християнин відрізняється від атеїста тим, що має подібну надію. У сьогоднішньому уривку ми бачимо, як Христос будує віру своїх апостолів, роблячи неможливе – можливим…

Jones, Richard. “You Can Walk on Water.” sermoncentral.com. 1 Oct. 2000. Web. 26 Jan. 2015.

***

Pent 9-4Amédée_Varint_-_Christ_marchant_sur_la_merОбираючи християнське життя, людина добровільно приймає на себе цілий ряд життєвих правил: не вбивай, не кради, не чини перелюбу, не побажай того, що належить ближньому і багато інших. Як ви думаєте, яка команда згадується у Святому Письмі найчастіше?

Це не зростання в любові, хоч воно є серцевиною усіх Божих заповідей. Не боротьба з гординею, хоч вона є корінням гріхопадіння. Не праведність і не чистота шлюбних стосунків, хоч вони є надзвичайно важливими.

Pent 9-5 christ_walking_on_waterНайчастіше в Біблії Бог наказує людям: “Не бійтеся!” Llyod Ogilvie, що служив капеланом американського сенату, стверджує, що фраза “Не бійтеся!” вжита в у Святому Письмі 366 раз. Це один раз на кожен день року, включаючи високосний рік.

І хоч страх не здається найтяжчим гріхом, важко пригадати церковну покуту, накладену на когось за те, що людина перелякалася, Бог наказує людям не боятися значно частіше, ніж будь-що інше. Справа в тому, що страх є найбільш розповсюдженою причиною втрати віри. Зі страху ізраїльтяни  повставали проти Бога у пустелі. Зі страху послані на Обітoвану Землю розвідники свідчили, що її не можливо завоювати. Зі страху апостол Петро зрікся Христа, а мешканці Єрусалиму кричали: “Розіпни Його!”

Страх зв’язує і паралізує людину. Саме тому знову і знову Господь закликає людей не боятися. Сьогоднішній Євангельський уривок розповідає нам про подолання страху, про віру та можливості людини, що покладає надію на Свого Господа…

Perkins, Raymond. “The Master’s Touch.” sermoncentral.com. 1 June 2001. Web. 26 Jan. 2015.

***

Pent 9-6 Jesus walking on water_jpgВийшовши з човна, Петро злякався. Грім, блискавка, потужний вітер і хвилі відволікли його увагу від Спасителя. Допоки очі апостола дивилися в очі Ісуса, він ішов по воді, як по сухому. Коли увага зосередилася на бурі , почав тонути.

З цього уривку робимо простий практичний висновок: зосереджуйся на Богові й нічого не бійся. Проте такий висновок важко втілити, бо зовнішні речі постійно притягують людську увагу. Робота, домашні справи, суспільна та громадська активність “з’їдають” більшість часу. Дружина одного священика колись казала: “Якщо диявол не в силах зробити тебе поганим, то робить тебе зайнятим”.

Pent 9-7 jesus-peter-walk-on-waterНе кожна, навіть суспільно корисна справа, наближає людину до Бога. Визначити духовну цінність тої чи іншої дії можна за тим самим принципом, за яким американських федеральних агентів тренують розрізняти фальшиві гроші. Їх примушують цілими днями рахувати справжні купюри. Через кілька днів починають підкидати фальшиві. Агенти легко виявляють підробну купюру не тому, що знають багато про фальшивомонетників. Вони досконало знають оригінал і відчувають найменшу невідповідність. Подібно до цього, якщо християнин живе церковним життям, досліджує Слово Боже та бере участь у Церковних таїнствах, може визначати пріоритети свого життя,  зосереджуючись на головному та віддаючи належне другорядному.

Христос був прикладом зосередження. Він впевнено йшов до своєї хресної смерті. Можна лише уявити скільки добрих справ міг би зробити на землі Спаситель, якби не помер у 33 роки. Він міг зцілити та воскресити тисячі, підготувати сотні апостолів і сказати багато проповідей, якби відклав розп’яття хоч би років на 10. Усі ці справи добрі й потрібні, але не заради них втілився на Землі Син Божий. Він став людиною, щоби принести Себе у хресну жертву, Воскресінням перемогти смерть і відкрити двері раю.

Кожна людина створена за Образом Божим і покликана йти за Христом. Кожен має безліч важливих справ, але не можна зосереджуватися лише на земних турботах, бо людська душа потребує не меншої уваги, ніж тіло…

Davis, J.D. “Dare to Leave the Boat.” LifeWay. 19 Apr. 2005. Web. 26 Jan. 2015.

***

Pent 9-10 Jesus-walking-on-waterТопографічні особливості Ізраїля в районі Галілейського моря обумовлють ймовірність частих і несподіваних штормів. Воно є другим у світі найнижчим озером – 500 фіт нижче рівня моря, але оточуючі його гори стрімко підносяться на 3000 фіт над рівнем моря. Вітри з Середземного моря, що знаходиться в якихось 48-милях, легко долають розігріту сонцем рівнину, а потім різко охолоджуються в районі гір. Це створює значні перепади тиску та посилює вітер. Додатково, Галілейське море порівняно мілководне – місцями глибина сягає 200 фіт, тому вода не може гасити енергію вітра і, відповідно, висота хвиль зростає.

“The Miracles of Jesus – Feeding the 5000.” Bellefontefaith.com. 23 Mar. 2014. Web. 29 Aug. 2015.

***

Pent 9-8 La Navicella after Giotto, Romano Antoniazzo, c.1485У Сирійському місті Dura-Europos збереглося зображення сцени ходіння по воді. Ряд дослідників називають його найдревнішим зображенням Спасителя і датують коло 240 року. Домашня церква в Dura-Europos була звичайним будинком, де збиралися християни, з часом пристосованим для богослужіння. Окрема кімната служила хрестильнею, на стінах якої були Євангельські зображення. На одному, Христос та ап. Петро стоять на воді (ноги ап. Петра по коліно), в той час як на задньому плані човен із апостолами. Зараз фрагмент знаходиться в колекції Єльського університету в Конектикуті, США та виставляється в університецькій мистецькій галереї.

Miller, Lynn. “Walking on Water: An Early Image.” Art & Faith Matters. 3 Aug. 2014. Web. 29 Aug. 2015.

 

***

 Pent 9-9 La Navicella, Giotto, 1305-13, detail

 Pent 9-11 The_Feeding_of_the_Five_Thousand;_Jesus_Walking_on_the_Water_-_Google_Art_Project

Pent 9-12 LaNavicella, Giotto, 1305-13

Pent 9-13 peter_walking_on_water

Щоби стежити за оновленнями follow me on facebook