Неділя 29 після П’ятидесятниці. Зцілення 10 прокажених. Невдячність. Лк. 17:12-19

Щоби стежити за оновленнями follow me on facebook

Лк. 17:12-19

12 І коли входив Він в одне село, зустріли Його десять чоловік прокажених, які зупинилися віддалік. 13 І вони гучним голосом говорили: Ісусе, Наставнику, помилуй нас. 14 Побачивши їх, Він сказав їм: підіть покажіться священикам. І коли вони йшли, очистилися. 15 Один же з них, побачивши, що зцілився, повернувся, гучним голосом прославляючи Бога, 16 і припав лицем до ніг Його, віддаючи Йому хвалу; і це був самарянин. 17 Тоді Ісус сказав: чи не десять очистилися? Де ж дев’ять? 18 Чому вони не повернулися віддати славу Богові, тільки іноплемінник цей? 19 І сказав йому: встань, іди; віра твоя спасла тебе.

Зцілення десяти прокажених

Зцілення десяти прокажених

***

Ряд дослідників зазначають, що прохання прокажених: “Ісусе, Наставнику, помилуй нас,” – було типовим проханням про матеріальну підтримку. Тобто, вони просили милостиню, а натомість отримали цілком нове життя.

***

Pent 29-1 Зцілення десяти прокаженихОдного разу мій знайомий священик в Далласі проводив заняття недільної школи з групою дітлахів. Темою уроку була вдячність тому роздумували над Євангельським оповіданням про зцілення десятьох прокажених. “Що ви думаєте про цю історію?” – запитав священик. Одна дівчинка відповіла: “Ісус був щасливим, що чоловік повернувся Йому подякувати”.

Ця відповідь говорить лише про те, що дитина росте в добрій родині, має позитивне мислення і завжди напів-наповнену склянку.  Реальність тексту значно жорсткіша. Христос не говорить: “Добре, що хоч один повернувся”. Він говорить суворо: “Чому лише один?” Такий висновок не тому, що дорослі втрачають дитячу безпосередність і здатність бачити добро. Текст робить три акценти, що не залишають можливості для іншого тлумачення:

  1. Слова Спасителя звучать суворо і вимогливо докоряючи невдячним, а не схвалюючи добрий вчинок вдячного.
  2. Слова Христа спрямовані не людині, що повернулася, а апостолам та іншим.  Самому чоловікові адресована лише остання фраза: “Встань, іди; віра твоя спасла тебе”.
  3. Спаситель звертає увагу на національність чоловіка, називаючи його “іноплемінником”, і докоряючи цим юдеям за невдячність.
Прокажений повернувся подякувати Господеві

Прокажений повернувся подякувати Господеві

Якби дівчинка була права і Спаситель відчував задоволення від дій вдячного екс-прокаженого, Лука завершив би уривок приблизно так: “Один же з них, побачивши, що зцілився, повернувся, гучним голосом прославляючи Бога, і припав лицем до ніг Його, віддаючи Йому хвалу. Тоді Ісус сказав: дуже добре, що ти повернувся назад висловити свою вдячність. Це говорить добре про тебе, отже тепер встань, іди і надалі не забувай дякувати Богові за усі дари, що отримуєш”.

Напевно для сучасного західного світу таке прочитання Євангелія було би значно ближчим. Але Христос нічого не знав про політкоректність, про те, що “не етично” прямо звинувачувати людину, а натомість варто заохочувати…

McKenzie, Alyce. “An Attitude of Gratitude? Lectionary Reflection on the 10 Lepers: Luke 17:11-19.” Patheos.com. 3 Oct. 2010. Web. 2 Feb. 2015.

***

Pent 29-4 Зцілення десяти прокаженихОдин фермер приїхав до міста у справах. Зголоднівши, він зайшов до ресторану пообідати. За звичаєм чоловік схилив голову і подякував Богові перед їжею. Свідками цього стали кілька місцевих чоловіків, що вирішили покепкувати з набожності селянина: “Там де ти живеш усі моляться перед їдою, чи ти лиш один такий?” Підвівши очі фермер відповів: “Ні, не всі. Деякі не моляться. Ми називаємо їх свинями. Вони одразу пхають свої рила в корито”.

Stoffregen, Brian P. “Luke 17.11-19 Proper 23 – Year C.” CrossMarks.com. Web. 2 Feb. 2015.

***

Pent 29-5 Зцілення десяти прокаженихМарк Твен писав: “Якщо ти підбереш голодного бездомного пса і нагодуєш його, він ніколи тебе не вкусить. У цьому принципoва різниця між псом і людською істотою” (“If you pick up a starving dog and make him prosperous, he will not bite you. This is the principal difference between a dog and a human being.”)

***

Проказа була напевно найгіршою хворобою Біблійних часів. Більшість дослідників схиляються до того, що цим словом називали цілу низку шкіряних хвороб, найгіршою з яких була лепра або хвороба Гансена (“Hansen’s Disease”). Якщо у людини були ознаки такої хвороби, її ізолювали від суспільства: “у прокаженого, на якому ця виразка, повинна бути розідрана одежа, і голова його повин­на бути не покрита, і до вуст він повинен бути закритим і кричати: нечистий! нечистий! В усі дні, поки на ньому виразка, він повинен бути нечистим, нечистий він; він повинен жити окремо, поза станом житло його” (Лев. 13:45-46).

Pent 29-6Незважаючи на те, що Біблія не вживає терміну мікроби або мікроорганізми, вона дає чіткі вказівки як діяти у випадку наявності інфекційної хвороби. Людину ізолювали на короткий час від суспільства і спостерігали за перебігом хвороби: “а якщо на шкірі тіла його пляма біла, але вона не виявиться заглибленою у шкіру, і волосся на ній не змінилося на біле, то священик повинен замкнути того, хто має виразку, на сім днів; у сьомий день священик огляне його, і якщо вираз­ка залишається у своєму вигляді і не поширюється виразка по шкірі, то священик повинен замкнути його на інші сім днів; у сьомий день знову священик огляне його, і якщо виразка менше помітна і не поширилася виразка по шкірі, то священик повинен оголосити його чистим” (Лев. 13:4-6).

Pent 29-8Люди боялися хворих на проказу через можливість заразитися і, одночасно, відчували відразу до них, як ритуально нечистих. Дотик до прокаженого прирiвнювався до дотику до мертвого і вимагав обряду очищення. Саму хворобу розглядали як наявний знак прокляття Божого.

Вважалося, що проказа не виліковна. Біблійна історія знає лише два випадки зцілення цієї хвороби. Перший це Маріам, що була хворою на проказу сім днів в покарання за докори Мойсеєві. Другий – воєнначальник царя Сирійського Неєман, якого зцілив пророк Єлисей (4Цар.5). З того часу протягом 700 років ніхто не міг зцілити прокаженого в Ізраїлі. Таке зцілення було ознакою настання Месіанської ери (Лк. 7:22).

Wilson, Ralph F. “The Thankful Leper.” JesusWalk. Web. 2 Feb. 2015.

***

Сучасна людина практично не зустрічається з проказою, тому варто трохи нагадати що це таке.

Pent 29-7Шкіра хворого місцями втрачає здоровий колір, стає грубою, блискучою та лускатою. З часом, через погіршений кровообіг, місця загрубіння перетворюються на брудного кольору виразки. Навколо очей і вух виникають набряки, розділені глибокими зморшками, які перетворюють людське обличчя на “лев’ячу морду”. Брови та вії випадають, а пальці рук та ніг відмирають. Деформація хрящів приводить до западання носа, а вражена гортань перетворює голос на неприємно-скрипучий. Тіло гниє на живій людині розповсюджуючи неприємний запах.

Доктор Paul Brand, всесвітньо відомий експерт з прокази говорить, що хвороба Гансена є надзвичайно підступною та жорстокою. Напочатку вона діє як анестезія. Нервові клітини рук, ніг, носу, очей і вух затерпають і людина перестає відчувати біль. Здавалося би не так погано, але саме відсутність болю і приводить до важких наслідків. Протягом тисячоліть домінувала думка, що саме хвороба спричиняє утворення виразок на тілі людини, які, з часом, починають гноїтися та приводять до втрати кінцівок. З багаторічних досліджень доктора Brand випливає, що в 99% випадків хвороба лише позбавляє чутливості нервові закінчення. Усе інше людина набуває сама, коли її система больового попередження перестає функціонувати.

Pent 29-9Лікар описує випадки коли і селищах Африки та Азії люди ходили босими ногами по розпеченому вугіллю, вигрібаючи голими руками печену картоплю. Їх тіло просто не реагувало на біль. Один із пацієнтів Індійського госпіталя цілий день працював лопатою, з ручки якої прямо крізь його руку стирчав іржавий цвях. Ще інші гасили руками полум’я та ходили босими по битому склу.

Pent 29-10Одного разу Brand не міг відчинити іржавий замок. Після багатьох безрезультатних спроб лікар здався. Допомогти викликався десятирічний пацієнт, що за хвилину відчинив замок. Подякувавши за допомогу,  лікар побачив краплі крові на підлозі. Пальці юнака були зламані так, що кістки стирчали назовні, але він продовжував радісно посміхатися зовсім не відчуваючи болю. Таким чином денна рутина перемелювала кістки рук та ніг хворих на проказу. Вивернуті ноги, травмовані м’язи, розтягнуті жили не зупиняли хворих. Якщо щурі відгризали вночі пальця, хворі виявляли недостачу лише зранку.

Pent 29-11Один із пацієнтів, Stanley Stein, залишився сліпим. Кожного ранку він протирав обличчя теплим рушником, але ні його руки, ані шкіра обличчя не були чутливими настільки, щоби визначити, що того дня вода була окропом. Подібні історії траплялися з кожним хворим.

Від десяти до тридцяти років людина мучиться від прокази, а потім помирає від низького спротиву організму хворобам та інфекціям. Проказа легко передається повітряно-крапельним шляхом або від контакту з тілом чи одягом хворих.

З 1982 року існують ефективні ліки від прокази, що вбивають бактерії. Незважаючи на це на сьогодні фіксуються півтора мільйона випадків захворювання на проказу, переважно у країнах третього світу.

MacArthur, John. “Ten Men Healed, One Man Saved.” Grace To You. 17 Sept. 2006. Web. 2 Feb. 2015.

***

Pent 29-12Щонеділі люди збираються в храмі для того, щоби подякувати Богові, але деякі християни легковажать недільним богослужінням і приходять до церкви лише кілька раз на рік…

Щонеділі здійснюється Євхаристія. Слово “євхаристія” походить від грецького слова, яке означає “вдячність”. Відмова від недільної євхаристії є ознакою невдячності Богові, оскільки відсутність дії  також є дією…

Церква закликає нас задуматися над усіма благословеннями, які щедро виливаються на наші голови. Сповнювати свої серця вдячністю, щотижня повертаючись до храму.

***

Pent 29-13Суть цього Євангельського уривку не обмежується темою вдячності. Десятеро прокажених ішли до священиків, які могли засвідчити їх зцілення, проголосити ритуально чистими та відновити їх право жити в суспільстві. Замість того, щоби продовжувати свій шлях до нормального життя, один зі зцілених повернувся до Христа. Ця подорож була рухом від підпорядкування дії Старозавітного закону до Новозавітного життя в єдності з Богом. Одужавший самарянин відчув, що відновити його ритуальну чистоту та право бути серед народу Божого може лише дія благодаті Христової а не безсилля вкоріненого в закон духовенства.

Цей текст на принижує священиків, їх дій або влади Слова Божого, ними проголошуваного. Уривок підкреслює присутність когось більшого в особі Спасителя…

GAISER, FREDERICK J. ““Your Faith Has Made You Well”: Healing and Salvation in Luke 17:12-19.” Wordandworld.luthersem.edu. Luther Seminary St. Paul, Minnesota. Web. 2 Feb. 2015.

***

Зцілення десяти прокажених, James Tissot

Зцілення десяти прокажених, James Tissot

Наслідки чуда здійсненого Христом здаються іронічними. Замість того, щоби навернутися до Бога, зцілені, окрім одного, прямують від Нього. Коли була біда, прокажені шукали Спасителя і просили про милість. Коли зцілилися – кожен став надто зайнятим власними справами, щоби “надаремно” витрачати час. Нажаль, подібна іронія зустрічається на кожному кроці.

Багатьох з нас Господь благословив добрим шлюбом. З роками такий шлюб перестав сприйматися як Боже Благословення. Чоловіки перестають цінувати те, що для них роблять жінки. А дружини більше не помічають самовідданості та праці чоловіків. Ми звикаємо один до одного. Те що лише вчора сприймалося як послуга і дарунок, сьогодні стало обов’язком і нормою…

Pent 29-15Подібне відбувається і з дітьми, що живуть у добрих родинах. Вони виростають оточені любов’ю та достатком і сприймають це як норму. Їх не здивуєш морозивом, йогуртом або цукерками. Дорогий одяг і автомобіль на 17-ліття сприймається ними як невід’ємне право. Цього очікують. Це просто частина життя…

Ми звикаємо до Божих Благословень, і очікуємо їх як своїх власних прав. Добре здоров’я, гарна робота і матеріальний достаток сприймаються не як дар, а як необхідність і право. Пам’яткою для американців є емігранти, з країн Південної Америки. Вони готові працювати за найменші гроші, бо і це здається для них справжнім багатством. Тому не дивно, що чужинець, самарянин, відчув і висловив подяку, коли юдеї відчували себе лише законно відновленими у своїх правах…

Markquart, Edward F. “Where Are the Other Nine?” Sermons from Seattle. Web. 2 Feb. 2015.

***

Pent 29-16удо зцілення десяти прокажених відбулося десь “між Самарією і Галілеєю”. Лука не дає жодних уточнень, а ні конкретики, і тому, місце видається чимось більшим ніж географічна точка. Цілком можливо, що там на “нічийній землі” жили “нічиї люди”. Колись вони були самарянами та юдеями, мали власну землю, оселі, родини, ростили дітей, вирощували виноград, пасли отари. Тепер стали мертвими для ближніх, нікому не потрібними та вичавленими на маргінес життя.

Говорячи сучасною мовою, подія відбувається у прикордонному, пороговому місці. Відомий антрополог Віктор Тернер назвав це концептом лімінальності. Ні тут і ні там – означає всюди і завжди. Подія переростає час і простір і стає подібною до літургічного часу та літургічного простору…
Більше дивись: http://www.rickmorley.com/archives/230

***

Чоловіка, що повернувся подякувати за зцілення Христос називає “іноплемінником”. Це єдине місце і єдиний раз коли Спаситель вживає це слово. Разом із тим воно було широко вiдомим і знаковим для юдеїв. Йосиф Флавій, юдейський історик першого століття, пише про попереджуючий напис латинською та грецькою мовами на стіні, що відділяла Двір Язичників від інших частин Єрусалимського храму. 1871 року археологи знайшли грецьку версію цього напису: “Жоден іноплемінник не може заходити за балюстраду до Двору Храмy. Кожен хто зробить це і буде зпійманий має звинувачувати себе самого у власній смерті, яка стане наслідком” (“No foreigner is to go beyond the balustrade and the plaza of the temple zone. Whoever is caught doing so will have himself to blame for his death which will follow.”) Слово “іноплемінник” тут те саме, що вжив Спаситель стосовно вдячного самарянина.

Boomershine, Thomas E. “A Storytelling Commentary on Luke 17:11-19.” Gotell.org. 1 Jan. 2010. Web. 2 Feb. 2015.

***

У власному дописі Jim Somerville, пастор Першої Баптистської Церкви в Richmond, Va.  хвалився порадою проповідувати про десятину на сьогоднішній Євангельський уривок. “Кажіть, що замість десяти прокажених у світ пішли десять доларів і лише один з них повернувся щоби віддати славу Богові”, з насмішкою, радив пастор.

Somerville, Jim. “On the Road with Jesus: The Ten Lepers.” EthicsDaily.com. 17 Oct. 2013. Web. 2 Feb. 2015.

***

Того часу Пем, молода американка середнього статку, працювала в офісі одної з кампаній у Чикагському даунтауні. Кожного ранку вона зустрічала жебрачку середніх років у потертому одязі, що просила милостиню напроти старої кам’яної церкви. Пем завжди подавала милостиню. Побачивши її жінка привітно посміхалася і бажала доброго ранку. Щоденне спілкування з жебрачкою стало частиною рутини життя але, приблизно через рік, жінка зникла.

За якийсь час вона знову з’явилася на звичному місці у тому самому потертому одязі. Побачивши жебрачку Пем вийняла гаманець, але жінка зупинила її: “Мені не потрібні гроші, я знайшла роботу”. Жінка вийняла з торби пакуночок і простягнула Пем. Цого разу вона стояла на звичному місці щоби подякувати тим людям, що допомагали їй протягом важкого часу безробіття. Заробивши невеличкі гроші, жінка спекла печиво і роздавала його своїм учорашнім благодійникам.
Її серце було сповнене вдячності.

Cook, Andy. “A Lifestyle of Thanksgiving.” Lifeway.com. Web. 26 Dec. 2015.

***

Стосовно Біблійної прокази серед богословів немає єдиної думки. Одні вважають, що це була хвороба Гансена (те що ми розуміємо під словом проказа сьогодні). Більшість переконана, що цим словом позначали різні шкіряні хвороби як заразні так і суспільно безпечні (наприклад псоріаз). Журнал Science Illustrated (JAN-FEB 2011) опублікував статтю про дослідження залишків чоловіка з Єрусалима (радіокарбонне датування вказує на 1-50 роки по Р.Х.). Дослідження ДНК людини вказує на наявність маркерів Mycobacterium leprae, причинних агентів сучасної прокази. Дослідники підсумували відкриття таким чином: “Хоча Біблійні згадки прокази можуть відноситися до різних шкіряних хвороб, після дослідження ДНК можемо стверджувати, що хвороба Гансена існувала і поширювалася в Палестині часів земного життя Ісуса Христа”.

***

 Щоби стежити за оновленнями follow me on facebook