Неділя перед Богоявленням

Щоби стежити за оновленнями follow me on facebook

Мк. 1:1-8

1 Початок Євангелія Ісуса Христа, Сина Божого. 2 Як написано у пророків: ось Я посилаю ангела Мого перед лицем Твоїм, який приготує путь Твою перед Тобою. 3 Глас вопіющого в пустелі: приготуйте путь Господеві, прямими зробіть стезі Йому.

4 Явився Іоан, який хрестив у пустелі і проповідував хрещення на покаяння для відпущення гріхів. 5 І виходили до нього з усієї країни Юдейської і Єрусалиму; і всі хрестилися в річці Йордані від нього, сповідаючи гріхи свої. 6 Іоан же носив одяг з верблюжого волоса і пояс шкіряний на стегнах своїх і їв акриди та дикий мед. 7 І проповідував, кажучи: гряде Сильніший за мене слідом за мною, Якому я недостойний, нахилившись, розв’язати ремінь взуття Його. 8 Я хрестив вас водою, а Він хреститиме вас Духом Святим.

***

Перед Богоявл-1Коло восьмидесяти років римляни панували над Святою Землею. Сама земля вже не належала обраному Богом народу. Спасаючи власні посади релігійні лідери перекинулися на бік ворога. Більшість збайдужіла, важко працюючи для того щоби просто вижити. Надії на звільнення з неволі танули на очах, а розпач породжував бродіння та помножував суспільну неоднорідність.
Садукеї вірили, що їх співпраця з римлянами була єдиною можливістю вижити для цілого народу.
Ессеї тікали в пустелю шукаючи особистої чистоти та праведності.
Зилоти готували повстання, тренувалися володіти кинжалами та розхитували маятник війни.
Перед Богоявл-2
Фарисеї переконували себе та інших, що Господь Сам прибере римлян, як тільки народ буде жити в праведності та дотримуватись усіх 613 заповідей закону.
Замість згоди та єдності, кожен обстоював свій шлях. Обраний Богом народ розривали суперечки та протиріччя. Це подобалося римлянам. Вони не втручалися, але тримали руку на пульсі, вистежуючи та караючи лише небезпечних.

Іоан Хреститель не представляв інтереси жодної партії чи групи та не давав жодних політичних рецептів. Його проповідь не стосувалася майбутнього народу, але персональної долі кожного…

***

Перед Богоявл-3Іоана Хрестителя називають Предтечею або Предвісником Христа. Що означає це слав’янізоване слово? За часів Спасителя, коли ще не було інтернета, телевізорів, радіоприймачів або газет важливу інформацію виголошували на базарних площах. Це робили спеціальні люди які називалися вісники або глашатаї. Безпосередньою функцією вісника було проголошувати новини, царські укази та інші важливі відомості.

Ще однією функцією було оглолошувати про царський візит. Наприклад, коли цар планував відвідати місто, то спочатку посилав глашатая, що попереджував про візит. Зазвичай, такий візит ставав значною подією до якої готувалося ціле місто. Навіть тепер, коли приїздить, наприклад Президент, місцева влада і мешканці готуються заздалегідь: прибирають та ремонтують дороги, фарбують будинки та паркани, висаджують клумби, вивішують вітальні декорації. Місто демонструє свої найкращі досягнення: скарби музеїв, шедеври архітектури та мистецтва, творчість місцевих музичних і танцювальних колективів. Кухарі готують святочну їжу. Все націлено на те, щоби скласти найкраще враження. Подібне було і за часів Христа. До візиту поважного гостя готувалося все місто.

Перед Богоявл-4Третьою функцією глашатая було ходити перед царем і оголошувати про його безпосереднє прибуття, щоби люди могли належним чином вшанувати присутність високої особи.

Усі ці функції євангелист Марк змальовує у сьогоднішньому уривку. У першому ж вірші апостол проголошує Ісуса Христа Сином Божим, і цим визнає Його Божественну гідність і призначення бути Месією.

У другому та третьому вірші Марк поєднує Малах. 3:1, Іс. 40:3 та Вих. 23:20, демонструючи цим, що пророки сповіщали про Христа і заздалегідь оголошували про Його прибуття. Старозавітні пророки діють тут як перші глашатаї, що оголошують про прибуття важливого гостя.

У наступних віршах Марк зображує Іоана Хрестителя як вісника, що іде безпосередньо перед царем і оголошує про Його прибуття…

Broding, Larry. “Anticipation Proclamation.” Word-sunday.com. A Lectionary Resource for Catholics. Web. 6 Oct. 2015.

***

Іоан Хреститель, Leonardo da Vinci, 1513-16

Іоан Хреститель, Leonardo da Vinci, 1513-16

Ми є народом, що вічно до чогось готується. Іноді, здається, що за цими приготуваннями не вистачає часу для самого життя. Змалечку ми готуємося до школи. В школі готуємося до інституту. В інституті готуємося до роботи. Влаштувавшись на роботу починаємо відкладати гроші і готуватися до пенсії. Ми довго зустрічаємося з дівчиною, готуємося зробити пропозицію. Потім готуємося до весілля, до народження дітей, готуємо дітей до школи, до інституту, до пенсії…

Сьогоднішній Євангельський уривок також говорить про підготовку, але вона докорінно відрізняється від усього того, що ми робимо у повсякденному житті…

Levenson Jr., Russell. “Making Straight the Way.” Day1.org. 4 Dec. 2011. Web. 6 Oct. 2015.

***

Іоан Хреститель, José Leonardo, 1635

Іоан Хреститель, José Leonardo, 1635

В дитинстві, якщо я робив щось не так, старші люди казали: “Ти що в лісі виріс?” Напевно, якби ми жила на Близькому сході, де не так багато лісів, питали би: “Ти що, у пустелі виріс?” Нажаль, я так і не з’ясував які точно особливості поведінки характеризують людину що “виросла в лісі”. Думаю образ Іоана Хрестителя частково дає відповідь на це питання. Євангелист Марк говорить, що Іоан взявся нізвідки – голос одинака, що волає в пустелі. Зовнішній вигляд доповнює картину: одяг з верблюжого волосу підперезаний грубим шкіряним ременем (жодної вказівки що хоч і старенький але чистий і випрасуваний). Дієта Іоана могла спричинити інфаркт будь-яких дбайливих батьків, і реальний термін ув’язнення, в разі довідаються органи опіки над дітьми. Він їв сарану та мед диких бджіл на сніданок, обід і вечерю. Повна відсутність елементарних соціальних та комунікативних здібностей, толерантності, не говорячи вже про політкоректність. Жодних понять про норми культурної поведінки. Ніякої поваги до старших, жінок, священнослужителів, влади. Чому може навчити людину пустеля?..

Іоан Хреститель, Anton Raphael Mengs

Іоан Хреститель, Anton Raphael Mengs

Ніхто не знає як він почав проповідувати. Принаймні Іоан не виголошував проповідей в Єрусалимському храмі, на базарних площах або в царських палацах. Люди почали самі приходити до нього прямо в пустелю. Спочатку десятками, потім сотнями, а пізніше тисячами. Більшість із них пішки долала 10, 20 або і 40 кілометрів, щоби послухати проповідника.

Мова пророка не була літературно вишуканою, відточеною та дипломатично округлою. Він не торкався політично або суспільно важливих тем сучасності. Слова Іоана не супроводжувалися мелодійним співом хору або милозвучною грою на псалтирі чи арфі. До нього не приходили ті, хто шукав розваги, філософської мудрості або приємно проведеного часу.  Десь там, в глибині сердець люди відчували, що пустельний пророк має в собі те, що всі інші давно загубили у стрімкому вирі міського життя. До Іоана Хрестителя приходили почути Слово Боже…

Іоан Хреститель, Cristofano Allori

Іоан Хреститель, Cristofano Allori

Проповідь Іоана Хрестителя не втрачає своєї привабливості, бо чим більше ми занурюємося у багатство та різноманітність життя, тим більше відчуваємо себе відірваними від Бога. Сучасна наука і техніка дає кожній людині унікальні й незнані за часів Христа можливості. Наші міста перевершують найсміливіші фантазії прадавніх будівельників і митців. Величні собори вражають своєю красою. Хмарочоси зі сталі і тонованого сірого скла підносяться багато вище недобудованої Вавилонської вежі. Квадратові, циліндричні, трикутні споруди, величні стадіони, дорожні роз’їзди, усе робить людину маленькою мурашкою серед мільйонів собі подібних.

Наші міста сповнені штучного інтелекту та новітніх технологій, а комп’ютер став головною ознакою сучасності. Життя більшості людей немислиме без комп’ютерів і все більше подібних до них телефонів. Віртуальний простір розповсюджує новини, в ньому дружать, закохуються, одружуються. По інтернету слухають проповіді і, навіть, віртуально відвідують богослужіння. Світ електроніки підкорив людське життя, коли замість грошей люди почали користуватися пластиковими картками і комп’ютерна програма зв’язала банки, магазини, вокзали цілого світу в одну систему розрахунків.

Іоан Хреститель, Juan de Juanes, 1560

Іоан Хреститель, Juan de Juanes, 1560

Мешканці міста звикли до комфорту. Гаряча і холодна вода, обігрівачі взимку та кондиціонери влітку, пральні, посудомийні машини та безліч усілякої побутової техніки, що значно полегшує людське життя. Харчовий вибір сучасних магазинів може задовільнити витонченого гурмана. Яловичина, телятина, свинина, баранина, кури, качки, індики, десятки різновидів сирів та молочних продуктів пропонуються за цілком доступною ціною (принаймні в США). Значна частина їжі продається готовою або напів-готовою заради економії часу. Люди звикли їсти часто, багато і смачно.

Місто це культура. Люди знають не лише що їсти, але коли, як і з якого посуду це треба робити. Якою виделкою їсти салат, якою рибу, а якою головну страву. З якої склянки пити які напої. Мешканці міста знають як говорити чемною, співучою мовою, використовуючи правильні слова в потрібний час і для потрібної ситуації. Знають як потрібно одягатися і як одягатися не потрібно, які книги читати, яку музику слухати, яке кіно дивитися, в який театр і на яке шоу ходити.

Іоан Хреститель, Mattia Preti, 1665

Іоан Хреститель, Mattia Preti, 1665

Як не дивно, але усі досягнення техніки та засоби комунікації не зробили людину щасливішою. Значна кількість людей відчуває самотність, порожнечу та суєтність власного життя. За повсякденними клопотами не лишається місця для Бога. І в цьому ми дуже близькі до людей, що приходили послухати Іоана Хрестителя. Голос божий звучить в пустелі. Там, де його можна почути. Де вимкнуто радіо, телебачення, музика, не лунають голоси колег, друзів, братів, сестер, батьків. Де не потрібно кудись спішити, постійно щось робити, вкладатися у встановлені терміни. Голос Божий звучить там де тиша, мир і спокій…

***

Іоан Хреститель, El-Greco

Іоан Хреститель, El-Greco

“Приготуйте путь Господеві, прямими зробіть стезі Йому,” – палко проповідував Іоан Хреститель. Що ж таке “путі Господні”? Коли Бог прямує до Содома і Гоморри, говорить: “Тому що Я обрав його (Авраама) для того, щоб він заповів синам своїм і дому своєму після себе, ходити путями Гос­под­німи, творячи правду і суд”. Праведники ходять путями Господніми.
З іншого боку грішники. Господь говорить: “Двадцяти двох років був Аммон, коли став царем, і два роки царював у Єрусалимі… І робив він неугодне в очах Господніх так, як робив Манассія, батько його; і ходив тією ж точно дорогою, якою ходив батько його, і служив ідолам, яким служив батько його, і поклонявся їм, і залишив Господа Бога батьків своїх, не ходив путями Господніми” (4Цар. 21:19-22).
Книга Притч Соломонових говорить: “Путь Господня – твердиня для не­порочного і страх для тих, що чинять беззаконня” (Притч. 10:29).
Пророк Ісая говорить: “Голос волаючого в пустелі: приготуйте путь Господу, прямими зробіть у степу стежки Богу нашому; усякий діл нехай наповниться, і усяка гора і пагорб нехай понизяться, кривизни випрямляться і нерівні путі зробляться гладенькими; і явиться слава Господня, і побачить усяка плоть [спасіння Боже]; бо вус­та Господні вирекли це” (Іс. 40:3-5)

***

Іоан Хреститель, Titian, 1542

Іоан Хреститель, Titian, 1542

Фраза, яку Євангелист Лука приписує пророку Ісаї, складається з різних уривків Священних текстів. Починається цитатою з Виходу: “Голос волаючого в пустелі: приготуйте путь Господу, прямими зробіть у степу стежки Богу нашому” (Вих. 23:20). Також з книги пророка Малахії: “Ось, Я посилаю ангела Мого, і він приготує путь переді Мною, і несподівано прийде у храм Свій Гос­подь, Якого ви шукаєте, і ангел завіту, Якого ви бажаєте” (Мал. 3:1). І, звичайно Ісаї: “Голос волаючого в пустелі: приготуйте путь Господу, прямими зробіть у степу стежки Богу нашому” (Іс. 40:3).

Одяг Іоана Хрестителя нагадував одяг Іллі: “…чоловік той весь у волоссі і шкіряним поясом підперезаний по стегнах своїх. І сказав він: це Ілля фесвитянин” (4Цар. 1:8).

Іоан Хреститель, Andrea del Sarto, 1528

Іоан Хреститель, Andrea del Sarto, 1528

За словами пророка Малахії Ілля мав прийти перед пришестям Господнім “Ось, Я пошлю до вас Іллю пророка перед настанням дня Господнього, великого і страшного. І він наверне серця батьків до дітей і серця дітей до батьків їхніх, щоб Я, прийшовши, не вразив землю прокляттям” (Мал. 4:5-6).

Пророк Осія також говорить, що людина повинна готувати себе до пришестя Божого: “Сійте у собі правду,­ і пожнете милість; розорюйте у собі ни­ву, бо час знайти Господа, щоб Він, коли прийде, дощем пролив на вас правду” (Ос. 10:12).

Історія Старого Заповіту навчає: повернися спиною до Бога, і Бог повернеться спиною до тебе; повернися до Бога обличчям та піднеси руки в молитві, і Господь проллє на тебе свої милості.

***

Перед Богоявл-14

Іоан Хреститель був предтечею Христа. Він народився на шість місяців раніше, першим почав суспільне служіння та першим прийняв мученицьку смерть.
Ще один цікавий факт демонструє певну послідовність і взаємопов’язаність служіння Іоана і Христа. Пророк завершив своє служіння мученицькою смертю захищаючи святість шлюбу (засуджуючи незаконне одруження царя з дружиною свого брата), а Спаситель здійснив Своє перше чудо під час шлюбу в Кані Галилейській.

***

Апостол і Євангелист Лука вказує точний час початку проповіді Іоана Хрестителя: “У п’ятнадцятий же рік прав­ління Тиверія-кесаря, коли Понтійський Пилат правив Юдеєю, Ірод був четверто­владником у Галилеї, Филип, брат йо­го, був четвертовладником в Ітуреї і Тра­хонітському краї, а Лисаній був четвертовладником в Авилинеї, за первосвящеників Анни і Каяфи, було слово Боже до Іоана, си­на Захарії, в пустелі” (Лк. 3:1-3). 

Проповідь Іоана Хрестителя, Paolo Veronese, 1562

Проповідь Іоана Хрестителя, Paolo Veronese, 1562

Більшість дослідників стверджують, що “п’ятнадцятий рік прав­ління Тиверія-кесаря” дорівнює 29-му року сучасного літочислення. Відповідно, Хрещення Спасителя відбулося наприкінці 29-го, початку 30-го року по Р.Х…

Не втратив актуальності урок виробничої етики від Іоана Хрестителя. В сучасних умовах життя, як і в Палестині часів Христа, люди стикаються на своїх робочих місцях з неправдою, обманом, маніпуляціями і насильством, що твориться від імені державної влади. Що робити? Кидати роботу і не брати участь у неправедних діях інших? З таким питанням до Пророка приходили митарі та солдати. Відповідь Іоана: “Прийшли і митарі хреститися від нього і сказали йому: учителю, що нам робити? Він відповів їм: нічого не вимагайте більше того, що призначено вам. Питали його також і воїни: а що нам робити? І сказав їм: нікого не кривдіть, не обмовляйте і задовольняйтеся плат­нею вашою” (Лк. 3: 12-14). Це є відповідь тим, хто сьогодні стоїть перед таким самим вибором.

***

Проповідь Іоана Хрестителя, Pieter Bruegel the Elder

Проповідь Іоана Хрестителя, Pieter Bruegel the Elder

Проповідь Іоана Хрестителя, фреска Cappella Tornabuoni, Santa Maria Novella, Florence, 1486-90

Проповідь Іоана Хрестителя, фреска Cappella Tornabuoni, Santa Maria Novella, Florence, 1486-90

Мусульмани стверджують, що голова Івана Хрестителя похована в Омеядській мечеті Дамаска

Мусульмани стверджують, що голова Івана Хрестителя похована в Омеядській мечеті Дамаска

 Щоби стежити за оновленнями follow me on facebook