Неділя м’ясопусна. Про Страшний Cуд. Мф. 25:31-46

Щоби стежити за оновленнями follow me on facebook

Мф. 25:31-46

31 Коли ж прийде Син Людський у славі Своїй і всі святі ангели з Ним, тоді сяде на престолі слави Своєї, 32 і зберуться перед Ним усі народи; і відділить їх одних від одних, як пастир відділяє овець від козлів. 33 І поставить овець праворуч Себе, а козлів – ліворуч. 34 Тоді скаже Цар тим, які право­руч від Нього: прийдіть, благословенні Отця Мого, успадкуйте Царство, уготоване вам від створення світу. 35 Бо голодував Я, і ви дали Мені їсти; спраглим був, і ви напоїли Мене; був подорожнім, і ви прийняли Мене; 36 був нагим, і ви зодягли Мене; був не дужим, і ви відвідали Мене; у в’яз­ниці був, і ви прийшли до Мене. 37 Тоді скажуть Йому праведники у відповідь: Господи! 38 Коли ми бачили Тебе голодним, і нагодували? Або спраглим, і напоїли? Коли ми бачили Тебе подорожнім, і прийняли? Або нагим, і зодягли? 39 Коли ми бачили Тебе не дужим або у в’язниці, і прийшли до Тебе? 40 І Цар скаже їм у відповідь: істинно кажу вам: зробивши це одному з цих братів Моїх менших, Мені зробили. 41 Тоді скаже й тим, які ліворуч від Нього: ідіть від Мене, прокляті, у вогонь вічний, уготований дияволу і ангелам його. 42 Бо голодував Я, і ви не дали Мені їсти; спраглим був, і ви не напоїли Мене; 43 був подорожнім, і не прийняли Мене; був нагим, і не зодягли Мене; недужим і у в’язниці, і не відвідали Мене. 44 Тоді й вони скажуть Йому у відповідь: Господи! Коли ж ми бачили Тебе голод­ним, або спраг­лим, чи подорожнім, або нагим, або не дужим, або у в’язниці і не послужили Тобі? 45 Тоді скаже їм у відповідь: істинно кажу вам: не зро­бивши цього одному з менших цих, Мені не зробили. 46 І підуть ці на вічні муки, а праведники в життя вічне.

Post страшний суд-22“… І знову прийде зі славою судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця…”

***

“Бо прийде Син Людський у славі Отця Свого з ангелами Своїми і тоді віддасть кожному за ділами його” (Мф. 16:27).

***

Post страшний суд-23“Усiм нам належить стати перед судом Христовим, щоб кожному одержати згідно з тим‚ що вiн робив, живучи в тiлi, добре або лихе” (2Кор. 5:10).

***

“Отже, як зби­рають кукіль і спалюють вогнем, так буде при кінці світу цього: пошле Син Людський ангелів Своїх, і зберуть з Царства Його всі спокуси і тих, що чинять безза­коння, і вкинуть їх у піч вогняну; там буде плач і скрегіт зубів. Тоді праведники засяють, як сон­це, в Царстві Отця їхнього. Хто має вуха слухати, нехай слухає!” (Мф. 13:40-43).

***

Post страшний суд-24“Входьте вузькими воротами, бо прос­торі ворота і широка дорога ведуть до погибелі, і багато хто йде ними. А вузькі ворота і тісна доро­га ведуть у життя, і мало тих є, хто знаходить їх. Остерігайтеся лжепророків, які приходять до вас в одежі овечій, а всередині – вовки хижі. По плодах їхніх пізнаєте їх. Хіба збирають виноград з терня або смокви з будяків? Так усяке добре дерево і плоди добрі родить, а погане дерево і плоди погані родить. Не може дерево добре плоди погані родити, ні дерево погане плоди добрі родити.  Всяке дерево, що не дає плоду доброго, зрубують і у вогонь кидають. Тож за їхніми плодами пізнаєте їх. Не кожен, хто говорить Мені: Господи! Господи! – увійде в Царство Небесне, а той, хто ви­конує волю Отця Мого Небесного. Багато хто скаже Мені того дня: Господи! Господи! Чи не Твоїм ім’ям ми пророкували, і чи не Твоїм ім’ям бісів виганяли, і чи не Твоїм ім’ям багато чудес творили? І тоді скажу їм: Я ніколи не знав вас, відійдіть від Мене, хто чинить беззаконня” (Мф. 7:13-23).

***

Post страшний суд-25“Один чоловік сказав Йому: Господи, невже мало таких, що спасаються? А Він сказав їм: намагайтеся увійти через вузькі ворота, бо, кажу вам, багато буде таких, які намагатимуться увійти, і не зможуть. Коли Господар дому встане і зачинить двері, тоді ви, стоячи зовні, почнете стукати у двері і говорити: Господи! Господи! Відчини нам. А Він скаже вам у відповідь: не знаю вас, звід­ки ви. Тоді почнете говорити: ми їли і пили перед Тобою, і на перехрестях наших Ти навчав. А Він скаже: говорю вам, що не знаю вас, звідки ви; відійдіть від Мене всі, хто чинить неправду. Там буде плач і скрегіт зубів, коли побачите Авраама, Ісаака і Якова і всіх пророків у Царстві Божому, а себе – вигнаними геть. І прийдуть від сходу і заходу, від півночі й півдня, і возляжуть у Царстві Божому. І ось є останні, що будуть першими, і є перші, що будуть останніми” (Лк.13:23-29).

Post страшний суд-27***

“Ось, прийду скоро, відомщення Моє зі Мною, щоб воздати кожному за ділами його” (Апок. 22:12).

***

“І побачив я великий білий престіл і Того, хто сидить на ньому, від лиця Якого втікали небо і земля, і не зна­йшлось їм місця. І побачив я мертвих, малих і великих, що стояли перед Богом, і книги розкри­ті були, й інша книга розкри­та, яка є книга життя; і судимі були мертві за написаним у книгах, згідно з ділами своїми” (Апок. 20:11-12).

***

Post страшний суд-26“Бачив я у нічних видіннях, ось із хмарами небесними йшов ніби Син людський, дійшов до Вітхого днями­ і підведений був до Нього. І Йому дана влада, слава і царство, щоб усі народи, племена і мови служили Йому; володарювання Його – володарювання вічне, яке не мине, і царство Його не зруйнується” (Дан. 7:13-14).

***

Страшний суд, Michelangelo

Страшний суд, Michelangelo

Одне з дотепних висловлювань на духовну тематику говорить: “Більшість людей готові від щирого серця служити Богові, але лише на посаді радників”. Богові потрібні люди, що можуть служити на будь-якій посаді, саме там, де потрібно, а не там, де хочеться.

***

Відомий проповідник і християнський автор A. W. Tozer писав: “Перед судом Божим не буде розглядатися, як багато я зробив, а скільки я міг зробити і не зробив. В очах Божих моя жертва буде мірятися не тим, що я дав, а тим,  що я лишив собі після того, як дав Богові. Мій дар вимірюється не матеріальним статком, а кількістю моєї душі, вкладеною в цей дар. Жодна людина не дає нічого, допоки не віддасть усе. Жодна людина не дала нічого Богові, допоки не принесла себе в жертву любові ближньому” (Renewed, 2/19).

Страшний суд, Peter Paul Rubens, 1615-1616

Страшний суд, Peter Paul Rubens, 1615-1616

***

Молода і гарненька дівчина засмагала на пляжі, коли десятирічний хлопчик підійшов до неї iз запитанням: “Перепрошую, чи ви вірите в Бога?” Здивована запитанням, вона відповіла, що так. Хлопець продовжував: “А чи ходите до церкви щотижня?” Дівчина знову відповіла, що ходить. Дитина і не думала зупинятися: “Чи ви читаєте Біблію і молитеся кожен день?” Дівчина знову відповіла: “Так”. Маленький чоловік зітхнув із полегшенням і сказав: “Чи можете ви потримати мої, гроші поки я піду скупатися?”
Наскільки  б дивно не виглядала ця ситуація, люди очікують від християн певної поведінки…

***

Страшний суд, Viktor Vasnetsov 1904.

Страшний суд, Viktor Vasnetsov 1904.

Одного разу, внаслідок нещасного випадку, фермер зламав собі ноги та був не здатним обробляти власне господарство. Ситуацію ускладнювало те, що він мав багато дітей і вагітну жінку. Місцева громада вирішила, що буде надзвичайно корисно, якщо усі мешканці згуртуються і помоляться за його одужання. Так і зробили. Ціле село зібралося на молитву та щиро молилося за швидке одужання хворого.
Служіння перервалося несподівано. Двері відчинилися і молодий хлопець оголосив на всю церкву, що його тато не мав часу прибути на службу, але прислав свої молитви у возі. Коли християни вийшли на вулицю, то побачили віз, повний мішків картоплі, капусти, квасолі, моркви, м’яса, яблук і інших продуктів…

Zingale, Tim. “Sermon on Are You A Sheep Or A Goat.”Http://www.sermoncentral.com. N.p., Nov. 2002. Web. 24 Dec. 2014.

***

Страшний суд, Fra Angelico

Страшний суд, Fra Angelico

Не богословський, але практично важливий висновок із цієї притчі полягає в тому, що традиційний пошук Бога змінює вектор свого напрямку. Не варто шукати Його у красі сонячного заходу, чуді народження дитини або нездоланній могутності стихії. Його важко знайти у богословських трактатах або розмовах з успішними та самодостатніми людьми. Істинний і Єдиний Бог, Творець Всесвіту, Бог Авраама Ісаака і Якова ховається в обличчях і серцях голодних, спраглих, роздягнутих, хворих і ув’язнених. Урок цієї притчі в тому, щоби побачити Бога у цих людях і любов’ю проявити свою віру.

Markquart, Edward F. “Christ the King Going Incognito.” Sermons from Seattle. Web. 11 Feb. 2015.

***

Страшний суд, Jehan Bellegambe

Страшний суд, Jehan Bellegambe

Притча про страшний суд міцно закорінена у Старозавітних пророцьких традиціях. Пророк Амос, за шість столітть до Різдва Христового говорив: “Горе тим, що бажають дня Господнього! для чого вам цей день Господній? він темрява, а не світло, те саме, що якби хто втік від лева, і трапився б йому назустріч ведмідь, або якби прийшов додому й обперся рукою об стіну, і змія вжалила б його” (Ам. 5:18-19)

***

Страшний суд, Hans Memling, 1467–1471

Страшний суд, Hans Memling, 1467–1471

В античні часи люди робили певні моральні узагальнення з поведінки різних тварин. Саме тому Христос використовує овець для позначення праведників та козлів – грішників. Вівці є розумними, врівноваженими, слухняними та, одночасно, наполегливими тваринами. Баран несамовито захищає свій гарем від зазіхань інших самців. У випадку небезпеки вівці тримаються купи, дорослі барани оточують отару, захищаючи овець і ягнят від небезпеки. Додатково, сучасники Христа цінували відданість і тиху силу овець.

Страшний суд, Stefan Lochner, 1435.

Страшний суд, Stefan Lochner, 1435.

Козли вважалися впертими. Якщо залишити козлів без нагляду, то вони можуть заподіяти значного клопоту. Козел – одна з небагатьох тварин, що не захищає свій гарем від зазіхань інших самців. Саме тому слово “козел” було зневажливим синонімом чоловіка, якому зраджує дружина. У фолклорі грецької культури козел символізував аморальність нижчих богів: Пана, Бахуса та Афродіти. Для єврея козел символізував непослух та недисцеплінованість…

McNutt, Rob. “Sheep and Goats.” Www.faithbiblemd.org. Web. 11 Feb. 2015.

Страшний суд, Leandro Bassano

Страшний суд, Leandro Bassano

***

Єдина різниця між праведниками і грішниками, яку визначає притча, полягає у ставленні до голодних, спраглих, бідних, хворих і ув’язнених:

Бо голодував Я, і ви звинувачували в усьому уряд;
спраглим був, і ви казали Мені почекати;
був подорожнім, і ви казали, що нелегалів нам не потрібно;
був нагим, і ви зорганізували комісію, щоби вивчити проблему;
був недужим, і ви казали, що Я не вів здоровий спосіб життя;
у в’язниці був, і ви говорили, що це Моя власна провина.

Moore, Kirk. “The Sheep and the Goats.” Unioncongregational-ucc.org. 23 Nov. 2008. Web. 11 Feb. 2015.

Christ in the Margins, Robert Lentz

Christ in the Margins, Robert Lentz

 ***

Ікона Роберта Ленца, контроверсійного сучасного іконописця і францисканського монаха, називається Christ in the Margins і зображує Христа за колючим дротом. Але, якщо уважно придивитися до неї, то зникає чіткість і стає незрозумілим, хто за колючим дротом: Христос, чи глядач? Хто кому оказує милість? З одного боку, відвідувач виявляє милосердя до в’язня. З іншого, на Страшному суді, відвіданий в’язень з об’єкта милості перетворюється на джерело благословення.

***

Притча про Страшний суд не залишає сірих плям, чітко визначаючи лише дві якісно різних можливості існування людини у вічності. Це, або єдність із Богом і блаженство в раю, або вічні муки у пеклі. Кожен буде причисленим або до овець, або до козлів. Підставами для визначення людської долі буде наявність або відсутність справ любові та милосердя: “Бо голодував Я, і ви дали Мені їсти; спраглим був, і ви напоїли Мене; був подорожнім, і ви прийняли Мене; був нагим, і ви зодягли Мене; був не дужим, і ви відвідали Мене; у в’яз­ниці був, і ви прийшли до Мене”.

Страшний суд, Lo Judici Final

Страшний суд, Lo Judici Final

Слово Боже чітко і послідовно свідчить, що спасіння людини залежить як від Бога, так і від самої людини. А точніше від наявності або відсутності добрих справ. Євангелист Матвій пише: “Бо прийде Син Людський у славі Отця Свого з ангелами Своїми і тоді віддасть кожному за ділами його” (Мф. 16:27). Апостол Павло вчить: “всiм нам належить стати перед судом Христовим, щоб кожному одержати згідно з тим‚ що вiн робив, живучи в тiлi, добре або лихе” (2Кор. 5:10). В останній главі Одкровення Іоана Богослова читаємо: “Неправедний нехай ще чинить неправду; нечистий не­хай ще оскверняється; праведний же нехай ще тво­рить правду, і свя­тий нехай ще освячується. Ось, прийду скоро, відомщення Моє зі Мною, щоб воздати кожному за ділами його” (Одкр. 22:11-12)…

Henrickson, Charles. “The Truth about Sheep and Goats.” Free Republic. 22 Nov. 2008. Web. 21 Feb. 2015.

***

Страшний суд, Peter von Cornelius

Страшний суд, Peter von Cornelius

Християни перших століть виявили революційний для античного світу приклад турботи і піклування про ближніх. Навіть відвертий ворог християнства, Юліан Відступник, визнавав, що “безбожні Галілеяни годують не лише своїх бідних, але і наших також”.

Тертуліан писав, що християнські справи любові та милосердя були настільки шляхетними, що язичницький світ із подивом визнавав: “Подивіться, як вони люблять один одного”.

Дідахе повчає християн: “Не відвертайся від того, хто в потребі, але розділи з ним те, що маєш, і не говори, що щось належить тобі одному”.

Ісус відділяє праведників ві грішників на Страшному суді, Fra Angelico, 1432-1435.

Ісус відділяє праведників ві грішників на Страшному суді, Fra Angelico, 1432-1435.

У 250 році християни Риму піклувалися про 1500 потребуючих. Благодіяння віруючих були настільки рясними, що св. Ігнатій Богоносець говорив про “першість у любові”, а єпископ Коринфський Діонісій писав, що вони “відсилають допомогу багатьом церквам у різних містах… ”

Климент Римський пише: “Нехай кожен із вас рахується зі своїм ближнім… нехай багатий забезпечує потреби бідного; а бідний дякує Богові, за те, що Він послав того, через кого потреби задовільняються”.

Страшний суд, Hieronymus Bosch

Страшний суд, Hieronymus Bosch

Тертуліан перераховує довгий список груп людей, якими піклуються христяни: “Також християни піклуються про тих, хто втратив свою роботу через віру у Христа”. Передбачалоя, наприклад, що актор, який ставав христянином і залишив свою, пов’язану з язичницькою міфологією роботу, перебував на утриманні церкви. Християни підтримували не лише своїх єдиновірців.  Іван Золотоустий свідчив: “Кожного дня церква годує 3000 чоловік. Поза тим церква щоденно забезпечує харчами та одягом ув’язнених, госпіталізованих, паломників, калік, священнослужителів та інших. Коли в Карфагені та Олександрії почалася епідемія, християни поспішили надати допомогу всім потребуючим…”

Страшний суд, William Blake

Страшний суд, William Blake

Християни щиро вірили, що Бог є власником і розпорядником усіх земних дарів. Їх щедрість наслідувала щедрість Божу. Вільні від турбот, християни жили у простоті та вірили, що завтрашній день знаходиться в руках Божих.

Християнський філософ Аристид писав приблизно у 125 році після Різдва Христового: “Хритстияни відзначаються смиренням і доброчинністю, серед них нема неправди, але є любов один до одного. Вони не зневажають удів і не лишають у смутку сиріт. Той хто має вільно дає тому, хто не має. Подорожнього вони приймають у власному домі і піклуються про нього, як про свого брата: вони і кличуть один одного братами, не по плоті, але у Дусі Божому. Коли хтось із них помирає, інший власним коштом турбується про його поховання; якщо вони чують, що хтось із них ув’язнений або переслідуваний за Христа, усі разом забезпечують його потреби… Якщо серед них знайдеться людина бідна або в потребі, а вони не мають достатньо, щоби забезпечити потребуючого, то постять два або три дні, щоби зібрати необхідні на допомогу кошти”.

Страшний суд, John Martin, 1854

Страшний суд, John Martin, 1854

Згадуючи таку щирість і любов християн, кожен віруючий  і кожна громада повинні запитати себе: чим ми можемо пожертвувати заради тих, хто живе на вулицях і в притулках для бездомних, для хворих і ув’язнених, для тих, хто втратив роботу і рахує копійки на хліб, для дітей у сиротинцях, для тих, хто потребує їжі та одягу, живучи з нами в одному місті…

McKay, Paul. “The Extreme, Radical, Counter-cultural and Urgent “business” of the Church (Lenten Meditation, Early Christians Div.).” Jitterbugging for Jesus. 5 Mar. 2013. Web. 21 Feb. 2015.

*** 

Страшний суд, Raphael Coxie

Страшний суд, Raphael Coxie

Готуючись до Великого посту важливо пам’ятати, що Господь відділяє овець від козлів, а не овець від вовків. Господь не обирає між віруючими і невіруючими, між явними грішниками та праведниками. І вівці і козли є прообразами християн. Відкинуті Богом здивовані присудом, бо претендували на місце у Царстві Небесному. Виявляється, можна вважати себе віруючим… і при цьому бути відкинутим Богом. Таке трапися з кожним, хто вважає себе християнином, але не живе християнським життям…

***

Страшний суд, by the Master of the Bambino Vispo, 1422

Страшний суд, by the Master of the Bambino Vispo, 1422

Роздумуючи про власну долю на Страшному Суді ми заспокоюємо себе словами: “Бог є любов, отже судити нас буде любов Божа”. Але твердження “Бог є любов” може перетворитися з надії на звинувачення: Бог перебуває в мені настільки, скільки я маю любові.
Частина людей запитає: “Чому Ти відкинув мене, Господи?” У відповідь Син Божий подивиться їм в очі очима “непоміченого” жебрака і скаже: “Бо Бог є любов”.
Після цього, очима вагітної дівчинки-підлітка на яку всі дивилися осуджуючи та хитаючи головою і скаже: “Бо Бог є любов”.
Подивиться очима забутого і викресленого з пам’яті друга дитинства, що став наркоманом або сів до в’язниці і скаже: “Бо Бог є любов”.
Очима голодної дитини або багатодітної матері та скаже: “Бо Бог є любов”.
Очима хворих, зраджених, зранених життям що траплялися на життєвому шляху і скаже те саме: “Бо Бог є любов”.
Увесь цей калейдоскоп звинувавчень лякає зовсім не помстою. Він страшний своєю нормальністю і незворотністю. Нормальністю – бо властивий кожному з нас. І незворотністю – бо на Страшному Суді вже нічого не можна змінити…

***

Страшний суд, Jacopo Tintoretto

Страшний суд, Jacopo Tintoretto

Щоби стежити за оновленнями follow me on facebook